Articole

DECIZIE ASOCIATIA LIGA PRIETENIEI PENTRU EDUCATIE CONTESTATIE LIVERPOOL

 

DECIZIE ASOCIATIA LIGA PRIETENIEI PENTRU EDUCATIE

CONTESTATIE LIVERPOOL

     Constatand indeplinite prevederile art 9 si 10 din Regulamentul nr 2 Sanctiuni Asociatia

CONSTATA

            La data de 14.06.2017 s-a disputat meciul echipei Atvrom impotriva echipei FC Liverpool.

La data de 16.06.2017 s-a depus contestatie de catre capitanul echipei LIVERPOOL: ”doresc sa contest dreptul de joc al jucatorului Tamas Victor, component al echipei Atvrom, in meciul din etapa a doua din play off! In ziua de 14.06.2017, la ora 22.50, a avut loc meciul dintre Acs Liverpool Team si Atvrom, contând pentru etapa a 2-a din play off. Jucatorii noatrii au sesizat ca in poarta echipei Atvrom a fost un portar care nu a mai fost prezent la aceasta echipa pana acum. Imediat dupa terminarea jocului am mers la îndrumătorul principal si am cerut sa vedem foaia de joc a echipei Atvrom. In foaia de joc, in dreptul portarului, scrie Tamas Victor, iar in dreptul numelui apare semnatura jucatorului! Componenti ai echipei noastre il cunosc personal pe respectivul domn si stiu ca numele lui real este Tănase Victor! Astfel, va atasam dovezile, poze cu domnul Tănase, care a jucat sub numele de Tamas! Urmarind cu atentie site-ul dumneavoastra, in rubrica echipei apare jucatorul Tamas Victor, înregistrat pe site in data de 4 aprilie 2017! Astfel, cerem dovada clara, in speta o copie a actului de identitate a jucatorului Tamas Victor, din care sa reiasa ca acesta este chiar cine pretinde, pentru a inlatura orice suspiciune, si anume Tamas Victor, in caz contrar solicitand castigarea partidei la masa verde de catre Acs Liverpool Team pe motivul folosirii de catre adversarii de la Atvrom a unui jucator care nu este inregistrat pe site.”

La data de 17.06.2017 s-a depus raspuns de catre capitanul echipei Atvrom:

”-jucătorul echipei noastre Tanase Cosmin-Victor este trecut pe atat pe site-ul oficial al Ligii Prieteniei cât si pe foile de joc cu numele de familie Tamas si ca urmare a acestei situații echipa ACS LIVERPOOL TEAM a facut contestație la partida directa dintre echipele menționate mai sus

-jucătorul care face obiectul contestației este inclus in lotul echipei noastre si apare pe site cu data de 04.04.2017 asa cum apare in atașament

-mai mult de atat este prezentat pe poziția de portar, post pe care a jucat in partida respectiva

-cei care au facut contestația sunt convins ca au un minim de logica încât sa-si dea seama ca acest jucător este cel trecut pe foi si pe site de către Liga

-in situația in care acest mail este direcționat si către cei ce au facut contestația, vreau sa le reamintesc ca scopul oricărei competiții sportive de orice natura este ca doar pe suprafața de joc sa se stabilească învingătoarea…

-si tot celor care au facut contestația vreau sa le spun ca noi suntem la al treilea sezon in Liga si n-am cerut de la nicio partida foile de joc ale adversarilor noștri pentru a compara lotul cu cei care au jucat in teren si acest aspect este ușor de verificat, ei având mijloace directe sau indirecte pentru a verifica acest aspect”.

Documente folosite de catre Asociatie, foaie principala de joc, foi de joc regulate, situatie jucatori site.

Cererea echipei Liverpool este intemeiata.

Ipoteza analizata este cea in care Tamas Victor este o persoana diferita de Tanase Victor.

Conform tabelului final completat de coordonatorul echipei Atvrom la data de 04.04.2017 numele jucatorului apare ca fiind Tamas Victor si nu Tanase Victor.

Mai mult de atat jucatorul Tanase Victor semneaza foile de joc regulate-apt medical, din datele de  23.05.2017, 14.06.2017  in dreptul lui Tamas Victor.

La data de 02.06.2017 coordonatorul echipei Atvrom Mugur Stoicescu trimite mesaj text indrumatorului de le teren Coman Andrei prin care ii comunica inca o data lotul echipei din care face parte jucatorul Tamas Victor si nu Tanase Victor.

Sustinerile reprezentantului echipei Atvrom Catalin Movanu nu pot fi luate in considerare prin raportare la toate probele analizate anterior.

In situatia in care intradevar ar fi acelasi jucator, si coordonatorul echipei Atvrom si jucatorul Tanase Victor au tratat cu superficialitate partea administrativa a competitiei. Primul prin transmiterea datelor in mod eronat-mesaj text si semnaturi foi principale, iar al doilea prin doua semnaturi in dreptul unui alt nume decat cel corect.

Din analizarea documentelor prezentate, care pot fi consultate, la cerere, reiese o situatie nefavorabila echipei Atvrom.

Jucatorul Tamas Victor nu este acelasi cu Tanase Victor.

            Completarea foilor de catre echipe in mod corect si complet si prezentarea copiilor cartilor de identitate sunt necesare in vederea identificarii jucatorilor.

            Avand in vedere prevederile art 8 alin 4 din Regulamentul nr 1, Asociatia urmeaza a decide pierderea meciului din data de 14.06.2017 de catre echipa Atvrom.

DECIDE

          Pierderea meciului din data de 14.06.2017 cu scorul de 3-0, de catre echipa Atvrom.

Decizia se comunica partilor implicate.

Data astazi, 18.06.2017.

PRESEDINTE

Nicoleta Bojica

 

Articole similare

Close